FAZA 2 – faza równomiernego rytmu utraty wagi

FAZA 3 - faza utrwalenia – by uchronić się przed efektem Jo-Jo

 

Dieta Dukana - chwalić się, czy nie?

O diecie Dukana często mówi się jako o propozycji wyjątkowej, osoby, które zaczynają odżywiać się i funkcjonować zgodnie z jej zasadami nie ukrywają więc, że wiążą z nią naprawdę duże nadzieje. Niestety, dla wielu z nich jest to nie pierwsza i nie druga dieta w życiu, pasmo porażek i bagaż negatywnych doświadczeń przyczyniają się zaś do tego, że zasadne wydaje się postawienie sobie pytania o to, czy informować otoczenie o kolejnej podejmowanej próbie.

Zdania są tu podzielone, a zwolennicy całkowitej szczerości spierają się z osobami uważającymi, że postawa taka wcale nie jest wskazana. Zrozumiałe wydaje się przecież to, że nikt nie chce kolejnego rozczarowania, z drugiej strony zaś poziom skomplikowania diety proteinowej jest niekiedy na tyle duży, że otoczenie, które nie zdaje sobie sprawy z tego, o co właściwie chodzi może się czuć wyjątkowo zdezorientowane. Jak łatwo się domyślić, ostateczną decyzję pozostawia się osobie odchudzającej się przypominając, że to ona musi być przekonana o prawidłowości podjętego przez siebie kroku i to bez względu na to, jaki będzie on miał charakter.

Pacjenci, którzy mają już za sobą najtrudniejsze etapy diety proteinowej doradzają jednak, aby nie zamykać się w sobie. Zrozumiałe jest dla nich to, że nie każdy musi wiedzieć o kolejnej próbie gubienia przez nas kilogramów, wskazane jest jednak, aby nasi najbliżsi nie mieli żadnych wątpliwości, co do tego, dlaczego nie czujemy się najlepiej i co sprawia, że nasz nastrój pozostawia wiele do życzenia.

O diecie bezwzględnie należy jednak poinformować członków naszej najbliższej rodziny, z którymi dzielimy gospodarstwo domowe. W czasie trwania procesu odchudzania nie raz przyda nam się przecież ich pomoc, nie bez znaczenia jest zaś i to, że w czasie trwania diety sposób, w jaki funkcjonujemy zmieni się nieznacznie, a osoby, które znają nas najlepiej z pewnością dostrzegą już pierwsze symptomy wskazujące na to, że dokonują się w nas pewne przemiany. Czasem dla innych widoczne jest to, co w naszym własnym przekonaniu jest skrzętnie ukrywane, stąd też nie warto robić tajemnicy z diety Dukana przed tymi, którzy są nam życzliwi i nie mają zamiaru w jakikolwiek sposób ingerować w nasze decyzje. To przecież właśnie wsparcie ze strony otoczenia często jest najlepszym motywatorem do tego, aby kontynuować wysiłki wiążące się z trwaniem przy diecie proteinowej.