FAZA 2 – faza równomiernego rytmu utraty wagi

FAZA 3 - faza utrwalenia – by uchronić się przed efektem Jo-Jo

 

Spadek wagi w drugiej fazie diety Dukana

Druga faza diety Dukana jest z pewnością znacznie smaczniejsza i o wiele mniej monotonna niż pierwsza, wiele osób przystępujących do niej nie potrafi jednak ukryć pewnego rozczarowania. Jego przyczyną jest spadek wagi, a właściwie jego znaczące ograniczenie, człowiek szybko przyzwyczaja się bowiem do dobrego i źle znosi jakiekolwiek zmiany w tym zakresie.

Rzeczywiście, choć faza uderzeniowa oparta na czystych proteinach wydaje się wyjątkowo męcząca i często wprowadza nas w stan przygnębienia, nie da się zaprzeczyć temu, że wiąże się ona z szybkim spadkiem wagi. Z największym mamy do czynienia oczywiście pierwszego dnia, gdy organizm jest nieco zdezorientowany i podejmuje energiczne działania mające na celu zaspokojenie swoich potrzeb przy wykorzystaniu znacznie mniejszych dawek niezbędnych mu składników i w kolejnych dniach diety czysto proteinowej waga spada nam jednak niemal z godziny na godzinę. Przejście do kolejnej fazy diety, w czasie której możemy już jeść warzywa i łączyć je z mięsem oraz jajkami, jest jednoznaczne z zahamowaniem tego trendu, warto więc już wcześniej uświadomić sobie, że sytuacja taka może mieć miejsce, a tym samym jakiekolwiek próby przeciwstawienia się jej mogą przynosić mniej spektakularne rezultaty, niż skłonni bylibyśmy przypuszczać.

Osoby, które rozpoczynają fazę równomiernego rytmu od dni, w czasie których ich posiłki są urozmaicane przez warzywa, mogą spostrzec z niemałym przerażeniem, że ich waga nie tylko przestaje maleć, ale nawet zaczyna poddawać się pewnym wahaniom. Takie zjawisko może martwić, należy jednak mieć na uwadze to, że w rzeczywistości jest ono całkiem naturalne. Wynika z nowych składników, jakie otrzymuje organizm i konieczności dostosowania się przez niego do nowych nawyków żywieniowych. Zamiast rozpaczać i ogłaszać niepowodzenie diety warto więc cierpliwie czekać, w czasie dni, które będą opierały się wyłącznie na proteinach waga znowu zacznie bowiem spadać. Tempo utraty kilogramów ulegnie oczywiście pewnemu zahamowaniu, z tygodnia na tydzień będziemy jednak coraz szczuplejsi. Dieta będzie sprawdzała się nadal, a odpowiedni podział produktów spożywanych przez nas sprawi, że utrata wagi będzie równomierna.

Jeszcze przed inauguracją drugiej fazy diety Dukana warto zatem zapoznać się z literaturą na jej temat, w przypadku nierozwianych w ten sposób wątpliwości wskazane jest przy tym odwołanie się do wiedzy dietetyka i użytkowników licznych forów internetowych o Dukanie. Nie można bowiem odmówić racji osobom uważającym, że kluczem do naszego sukcesu jest zrozumienie zasad, na jakich ta faza się opiera i jej rzeczywistego znaczenia dla organizmu.